Založ si blog

Prevediem ťa miestom hriechu

Predstav si, že stojíš v strede obrovského kasína v Las Vegas. Ja stojím za tebou. Rozhliadaš sa vôkol seba a tvoje zmysly sú atakované množstvom zvukov a vôní. Počuješ ako krupiér pri vedľajšom stole mieša karty. Valí sa na teba aplauz prepletený výkrikmi okolostojacich pri stole, kde sa hrá poker. Počuješ zvuk točiacich sa kolies rulety. Gulička poskakuje z čiernej na červenú. Víri po obvode kruhu ako tvoje myšlienky. Za chrbtom počuješ niekoho vykríknuť „blackjack“. Vnímaš melódie hry, oslepujú ťa svetlá hazardu, vzduch je nabitý elektrinou. Okolo teba sa vznáša pach alkoholu premiešaný s pachom napätia. Dokonalý kokteil, ktorý dokáže namiešať len toto hriešne mesto.

„Poďme si zahrať,“ zašepkám, chytiac ťa za ruku, vediem ťa k vysvietenému automatu. Váhavo ma nasleduješ a tváriš sa tak, ako vždy keď s niečím nesúhlasíš, ale nechceš nikoho uraziť tým, že to vyslovíš nahlas. Usmejem sa na teba a usadím ťa za automat. „Myslím, že sa niečo zmenilo. Koľko peňazí máš pri sebe?“ opýtam sa.  „28 dolárov.“ váhavo odpovedáš. „Vsaď ich všetky.“ zašepkám. Krútiac hlavou ma poslúchneš a nakŕmiš hladné ústa automatu. Opäť sa nakloním k tebe a prikážem ti: “Teraz stlač štart.“

Jemne klepneš po červenom tlačidle a očami sleduješ obrazovku. Znaky sa pretáčajú a ty hltáš to kmitajúce svetlo pohľadom. Prvý stĺpec sa prudko zastaví a na teba žiari z obrazovky znak dolára. Položím ti ruku na plece a jemne ho stisnem. Pomrvíš sa na stoličke a obraciaš pohľad k druhému stĺpcu, ktorý sa zastavuje opäť na znaku dolára. Usmejem sa na teba. Sála z teba napätie. Brániš sa. Nechceš sa oddať myšlienke, že by sa to mohlo stať. Neveríš, že by výhra mohla byť tvoja. Tretí stĺpec si dáva načas, znaky sa mihajú jeden za druhým a splývajú do rotujúcej machule. Zrazu pohyb spomalí. Srdce ti bije ako splašené. Mohlo by sa to stať? Šlo by to? Prestávaš dýchať a zatváraš oči. Nevládzeš sa na to pozerať. Dotknem sa aj tvojho druhého pleca a poviem: „Otvor oči.“ Prudko ich otváraš a neveríš. Posledný stĺpec na teba vyblikáva tretí znak dolára. Tvoj hlasný výdych je sprevádzaný ešte hlasnejšou melódiou výhry, ktorú na teba valí automat s kopou peňazí. Naše pohľady sa stretnú. Obaja sa usmievame, zatiaľ čo sa nám peniaze sypú k nohám. „Si víťaz! Máš JACKPOT!“ Usmievaš sa a neveriaco krútiš hlavou.  „Hádaj čo? Tvoj skromný majetok sa premenil na bohatstvo a budúcnosť. Vieš kto si, vieš čo musíš urobiť, obaja vieme, že si na ceste dokázať veľké veci.“

Chytím ťa za ruku a odvádzam preč, nepotrebuješ viac toto miesto. Pozrieš sa na mňa pohľadom, ktorý mi hovorí, že chápeš. Pevnejšie ma chytíš za ruku a spolu kráčame po ceste, na ktorej sa viac nebojíš riskovať, aj za cenu toho, že nepadnú tri rovnaké znaky.

Abstraktná duša padlého hrdinu

28.02.2015

Počul hlasy a vedel že sú blízko. Ich zle utajovaný smiech a prúd vulgárnych slov sa niesli dlhou chladnou chodbou. Nespal, čakal ich. Počul ich kroky skracujúce vzdialenosť k dverám, oddeľujúcich viac »

KrItIcI

24.08.2014

Úsmev na tvári vyvoláva, Keď sa ego odieva do kože intelektuála. všetko vie. Všade bol. jeho tvár hovorí "Ja to viem predsa najlepšie!" smiešna i smutná zároveň snaha malých ľudí viac »

Virtualita

24.08.2014

Aké je ťažké povedať ti, kto skutočne som. Je náročné odkryť seba v prospech teba. Úprimnosť sa dnes nenosí. Vsadiť all in na jednu odkrytú kartu. Nemôžem a nechcem, skresliť realitu viac »

Francúzsko, Emmanuel Macron,

Macron pohrozil odporcom Frontexu odchodom zo Schengenu

21.09.2018 19:25

Najhlasnejším kritikom návrhu bol maďarský premiér Orbán, pripomienky mali aj lídri ďalších krajín východnej časti únie.

brifing dpb, jozef hitka

Ukrajinskí šoféri majú výhody, tvrdia naši

21.09.2018 19:00

V bratislavskej hromadnej doprave to vrie, nielen na cestách, ale aj medzi šoférmi a vedením podniku.

Trump

Trump odložil odtajnenie dokumentov z pátrania po zasahovaní Ruska

21.09.2018 18:25

Sám Trump pritom odtajnenie dokumentov oznámil iba v pondelok.

Syria Idlib

Turecko a Rusko vymedzili hranice demilitarizovanej zóny v Idlibe

21.09.2018 18:04

Sýrska provincia, ležiaca pri hranici s Tureckom, je poslednou baštou sýrskych povstalcov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 8906x
Priemerná čítanosť článkov: 685x

Autor blogu